Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2011

Τετάρτη 9 Απριλίου 2008

Σχέδιο μαθήματος Λυκείου

Σχέδιο Διδασκαλίας Λυκείου
Αντικείμενο Διδασκαλίας
Εντολή επανάληψης ΓΙΑ.

Βαθμίδα/Τάξη
Γ’ Λυκείου τεχνολογική κατεύθυνση.

Εκπαιδευτικές Ανάγκες
Στα πλαίσια του μαθήματος, οι μαθητές οφείλουν να έχουν κατανοήσει σε βάθος την έννοια της δομής επανάληψης, και να χρησιμοποιούν αποτελεσματικά τις σχετικές εντολές. Από την εμπειρία έχει προκύψει, ότι οι μαθητές παρότι χρησιμοποιούν ευρέως την εντολή ΓΙΑ, δεν κατανοούν το μηχανισμό της λειτουργίας της και επίσης δυσκολεύονται στην σχεδίαση του διαγράμματος ροής της.

Γνωστικό Υπόβαθρο μαθητών
Οι μαθητές
- γνωρίζουν να αποτιμούν μια συνθήκη.
- έχουν κατανοήσει ότι η λήψη απόφασης στον υπολογιστή γίνεται μέσω συγκρίσεων.
- γνωρίζουν τα σύμβολα του διαγράμματος ροής.
- μπορούν να χρησιμοποιούν τη δομή ακολουθίας και τη δομή επιλογής για την επίλυση προβλημάτων.

Γενικός στόχος μαθήματος
Να μάθουν οι μαθητές να χρησιμοποιούν αποδοτικά την εντολή επανάληψης ΓΙΑ.

Ειδικοί στόχοι μαθήματος
Μετά από την ολοκλήρωση της διδασκαλίας, οι μαθητές θα μπορούν να
- να λύνουν προβλήματα χρησιμοποιώντας την εντολή ΓΙΑ,
- να κατανοούν το μηχανισμό λειτουργίας της ΓΙΑ,

Διδακτικές Τεχνικές/Προσεγγίσεις
Εισήγηση, Ερωταποκρίσεις, Άσκηση σε ομάδες, Συζήτηση.

Χρονοπρογραμματισμός Διδασκαλίας
Διάρκεια διδασκαλίας: 1 διδακτική ώρα (40-45 λεπτά).

- Προσανατολισμός του Μαθήματος: Εισήγηση, Ερωταποκρίσεις - Διάρκεια 5-10 λεπτά.

- Φάση 1η – Καθοδηγούμενη Ομαδική Πρακτική-Επεξεργασία: Ερωταποκρίσεις, Πρακτική Άσκηση σε ομάδες Εργασίας, Συζήτηση. – Διάρκεια 20 λεπτά.

- Φάση 2η – Διαλεκτική Επεξεργασία: Συζήτηση, Ερωταποκρίσεις Διάρκεια 10 λεπτά.
- Ανακεφαλαίωση & Ατομική Πρακτική-Εξάσκηση: Εισήγηση & Φύλλο Αξιολόγησης για το σπίτι – Διάρκεια 5 λεπτά.

Εποπτικά και Διδακτικά μέσα
Πίνακας, Φύλλο Εργασίας & Φύλλο Αξιολόγησης που έχουν σχεδιαστεί από τον εκπαιδευτικό.

Διαδικασία & Πλαίσιο Χρησιμοποίησης των Διδακτικών Τεχνικών/Προσεγγίσεων
(α) Προσανατολισμός του Μαθήματος
Στη φάση αυτή, καλούμε τους μαθητές, με βάση τις προηγούμενες γνώσεις τους, να γράψουν έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει 100 φορές τη λέξη "ΚΑΛΗΜΕΡΑ". Οι μαθητές απαντούν ότι πρέπει να γράψουμε 100 φορές την εντολή Εμφάνισε "ΚΑΛΗΜΕΡΑ". Χρησιμοποιώντας την τεχνική της εισήγησης τους παρουσιάζουμε την εντολή ΓΙΑ στην απλή μορφή της (χωρίς το βήμα), δίνοντας έμφαση στο ρόλο του μετρητή, αλλά χωρίς να εμβαθύνουμε στο μηχανισμό λειτουργίας της εντολής.

(β) Φάση 1η – Καθοδηγούμενη Ομαδική Πρακτική-Επεξεργασία

Στη συνέχεια ζητάμε από τους μαθητές να χωριστούν σε ομάδες των τριών ατόμων και τους δίνουμε να επεξεργαστούν το παρακάτω φύλλο εργασίας. Τους εξηγούμε ότι η αποδελτίωση του φύλλου εργασίας θα γίνεται κατά ερώτηση και όχι συνολικά. Έτσι κατά την επεξεργασία της 2ης ερώτησης τους παρουσιάζουμε τον όρο βήμα.

Φύλλο Εργασίας
ΕΝΤΟΛΗ ΓΙΑ

1. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τους ακέραιους από 1 μέχρι και 100.
……………………………………………………………………………………………………..
2. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τους άρτιους ακέραιους από 1 μέχρι και 100.
……………………………………………………………………………………………………..
3. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τους περιττούς ακέραιους από 1 μέχρι και 100.
………………………………………………………………………………………………………
4. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τους ακέραιους από 1 μέχρι και 100, αλλά με αντίστροφη σειρά.
………………………………………………………………………………………………………

(γ) Φάση 2η – Διαλεκτική Επεξεργασία
Στη φάση αυτή προσπαθούμε να εξηγήσουμε το μηχανισμό λειτουργίας της εντολής ΓΙΑ.
Γράφουμε στον πίνακα ή προβάλουμε σε διαφάνεια τον εξής αλγόριθμο:
Αλγόριθμος Μάντεψε
Για i από 1 μέχρι 10 με_βήμα 3
Εμφάνισε "Μάντεψε αν μπορείς"
Τέλος_επανάληψης
Εμφάνισε i
Τέλος Μάντεψε

Σχεδιάζουμε στον πίνακα, ένα πίνακα τιμών των μεταβλητών και με τη βοήθεια του, εξηγούμε τον μηχανισμό λειτουργίας της ΓΙΑ.

(δ) Ανακεφαλαίωση & Ατομική Πρακτική-Εξάσκηση
Ζητάμε από τους μαθητές να ανακεφαλαιώσουν τα βασικά σημεία του μαθήματος. Αν δεν υπάρχει αρκετός χρόνος, κάνουμε μόνοι μας την ανακεφαλαίωση με την τεχνική της εισήγησης.
Στη συνέχεια, δίνουμε στους μαθητές το παρακάτω φύλλο αξιολόγησης για επεξεργασία στο σπίτι και τους το εξηγούμε μέχρι να τελειώσει η διδακτική ώρα.

Φύλλο Αξιολόγησης
Στις ασκήσεις 1 έως 4, να γράψετε και τη συνθήκη που "κρύβει" η εντολή ΓΙΑ και την τιμή του μετρητή, με την οποία ο αλγόριθμος βγαίνει από το βρόχο της ΓΙΑ.

1. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τα πολλαπλάσια του 3 από 1 μέχρι και 1000.
2. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τα πολλαπλάσια του 7 από 1 μέχρι 1 μέχρι και 500.
3. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τα πολλαπλάσια του 7 από 1 μέχρι 100,
αλλά με αντίστροφη σειρά.
4. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τα πολλαπλάσια του 4 από 1 μέχρι και 100, αλλά με αντίστροφη σειρά.
5. Τι θα εμφανίσει ο παρακάτω αλγόριθμος;
Αλγόριθμος Α_5
Για κ από 3 μέχρι 18 με_βήμα 5
Εμφάνισε κ
Τέλος_επανάληψης
Τέλος Α_5
6. Να συμπληρώσετε τον παρακάτω αλγόριθμο, έτσι ώστε να εμφανίζει τους αριθμούς 50, 46, 42, 38, 34, …,10, 6, 2
Αλγόριθμος Α_6
Για μ από …….. μέχρι …….. με_βήμα ……..
Εμφάνισε ……..
Τέλος_επανάληψης
Τέλος Α_5

Σχέδιο μαθήματος Γυμνασίου

Αντικείμενο Διδασκαλίας
Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: Λειτουργία – Πλεονεκτήματα – Μειονεκτήματα.

Βαθμίδα/Τάξη
Α’ Γυμνασίου.

Εκπαιδευτικές Ανάγκες
Από την εμπειρία έχει προκύψει, ότι οι μαθητές δεν γνωρίζουν να χρησιμοποιούν αποδοτικά τις δυνατότητες, που παρέχει το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και κυρίως δεν γνωρίζουν αρκετά καλά τα θέματα ασφάλειας και προφύλαξης, από κινδύνους που συνεπάγεται η χρήση του.

Γνωστικό Υπόβαθρο μαθητών
Οι μαθητές γνωρίζουν να χρησιμοποιούν το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο για την αποστολή και λήψη μηνυμάτων και ελάχιστοι γνωρίζουν να στέλνουν συνημμένα αρχεία.

Γενικός στόχος μαθήματος
Να μάθουν οι μαθητές να χρησιμοποιούν αποδοτικά και με ασφάλεια το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.

Ειδικοί στόχοι μαθήματος
Μετά από την ολοκλήρωση της διδασκαλίας, οι μαθητές θα μπορούν να
- μπορούν να περιγράφουν τον τρόπο λειτουργίας του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου,
- διακρίνουν τα είδη του,
- απαριθμούν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του,
- χρησιμοποιούν αποτελεσματικά και με ασφάλεια το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο,
- υιοθετούν το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ως ένα σύγχρονο μέσο επικοινωνίας.

Διδακτικές Τεχνικές/Προσεγγίσεις
Εισήγηση, Ερωταποκρίσεις, Άσκηση σε ομάδες, Συζήτηση.

Χρονοπρογραμματισμός Διδασκαλίας
Διάρκεια διδασκαλίας: 1 διδακτική ώρα (40-45 λεπτά).

- Προσανατολισμός του Μαθήματος: Εισήγηση, Ερωταποκρίσεις -Διάρκεια 5-10 λεπτά.

- Φάση 1η – Καθοδηγούμενη Ομαδική Πρακτική-Επεξεργασία: Ερωταποκρίσεις, Πρακτική Άσκηση σε ομάδες Εργασίας, Συζήτηση. – Διάρκεια 20 λεπτά.

- Φάση 2η – Διαλεκτική Επεξεργασία: Συζήτηση, Ερωταποκρίσεις Διάρκεια 10 λεπτά.
- Ανακεφαλαίωση & Ατομική Πρακτική-Εξάσκηση: Εισήγηση & Φύλλο Αξιολόγησης για το σπίτι – Διάρκεια 5 λεπτά.

Εποπτικά και Διδακτικά μέσα
Πίνακας, Βιντεοπροβολέας, Φύλλο Εργασίας & Φύλλο Αξιολόγησης που έχουν σχεδιαστεί από τον εκπαιδευτικό.

Διαδικασία & Πλαίσιο Χρησιμοποίησης των _Διδακτικών Τεχνικών/Προσεγγίσεων
(α) Προσανατολισμός του Μαθήματος
Στη φάση αυτή, με μια σύντομη εισήγηση γνωστοποιούμε στους μαθητές, το θέμα και τους στόχους του μαθήματος και με ερωτήσεις τους προσανατολίζουμε ως προς τα βασικά σημεία του μαθήματος.

(β) Φάση 1η – Καθοδηγούμενη Ομαδική Πρακτική-Επεξεργασία
Κατόπιν ρωτάμε τους μαθητές:" Έχετε αναρωτηθεί ποτέ πως λειτουργεί το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο;" Συζητώντας τις απαντήσεις τους, κάνουμε τις δικές μας επισημάνσεις, ως εναύσματα για να καθοδηγήσουμε τη σκέψη τους πάνω στο θέμα. Κατόπιν με το βιντεοπροβολέα προβάλουμε και συζητάμε μια παρουσίαση με τον τρόπο λειτουργίας του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που έχουμε ετοιμάσει.

Στη συνέχεια ζητάμε από τους μαθητές να χωριστούν σε ομάδες των τριών ατόμων και τους δίνουμε να επεξεργαστούν το παρακάτω φύλλο εργασίας.

Φύλλο Εργασίας
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ
1. Σας δίνονται οι παρακάτω διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου:
α) kapoios@yahoo.gr
b) kapoios@otenet.gr
Συζητείστε και γράψτε ποιες διαφορές και ποιες ομοιότητες έχουν οι παραπάνω διευθύνσεις. Προσπαθήστε να βρείτε πλεονεκτήματα της μιας έναντι της άλλης
………………………………………………………………………………………………………
2. Συζητείστε και γράψτε όσα πλεονεκτήματα νομίζετε ότι έχει το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο σε σχέση με το συμβατικό ταχυδρομείο.
………………………………………………………………………………………………………
3. Προσπαθήστε να βρείτε ποια μειονεκτήματα ή ενδεχόμενα προβλήματα σε σχέση με το συμβατικό ταχυδρομείο μπορεί να έχει η χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
………………………………………………………………………………………………………

(γ) Φάση 2η – Διαλεκτική Επεξεργασία
Στη φάση αυτή αποδελτιώνουμε τις απαντήσεις των ομάδων εργασίας και καταγράφουμε στον πίνακα τις προτάσεις των μαθητών. Μέσα από συζήτηση καταλήγουμε σε συμπεράσματα και διατυπώνουμε με πληρότητα τις απαντήσεις. Αν χρειαστεί με κατάλληλες ερωτήσεις, δίνουμε εναύσματα στα παιδιά να σκεφτούν και κάποια θέματα που δεν έχουν απαντήσει στο φύλλο εργασίας τους.

(δ) Ανακεφαλαίωση & Ατομική Πρακτική-Εξάσκηση
Ζητάμε από τους μαθητές να ανακεφαλαιώσουν τα βασικά σημεία του μαθήματος. Αν δεν υπάρχει αρκετός χρόνος, κάνουμε μόνοι μας την ανακεφαλαίωση με την τεχνική της εισήγησης.
Στη συνέχεια, δίνουμε στους μαθητές το παρακάτω φύλλο αξιολόγησης για επεξεργασία στο σπίτι και τους το εξηγούμε μέχρι να τελειώσει η διδακτική ώρα.

Φύλλο Αξιολόγησης
Σκεφτείτε τις προτάσεις που ακολουθούν και προσπαθήστε να δώσετε μια τεκμηριωμένη απάντηση για το αν συμφωνείτε ή όχι με αυτές. Μπορείτε, αφού εργαστείτε μόνοι σας, να συζητήσετε τις απαντήσεις σας με τους γονείς σας ή φίλους σας, μεγαλύτερα αδέλφια κλπ. Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την on line βοήθεια του παρόχου του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας.

1. Μπορώ να στείλω ένα επείγον μήνυμα με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, π.χ. ότι αύριο το πρωί στις 9 π.μ. θα γίνει μια συνάντηση στην οποία οπωσδήποτε πρέπει να είναι παρών.

2.Μπορώ να στείλω ένα video μεγέθους 120 ΜΒ με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.

3.Αφού έχω προγράμματα ασφαλείας στον υπολογιστή μου μπορώ να ανοίγω άφοβα οποιοδήποτε μήνυμα. Το πρόγραμμα ασφαλείας θα τον ανιχνεύσει και δεν κινδυνεύω.

4. Δεν θυμάμαι καλά την ηλεκτρονική διεύθυνση κάποιου και στέλνω το μήνυμα με τη λάθος διεύθυνση. Μάλλον θα φτάσει στον παραλήπτη.

Τετάρτη 2 Απριλίου 2008

4ο Πανελλήνιο Συνέδριο – Διδακτική της Πληροφορικής

Εντυπώσεις από την 1η παράλληλη συνεδρία: Διδακτικές Προσεγγίσεις για τη Διδασκαλία του Προγραμματισμού.

Κάθε φορά που ακούω για διδασκαλία προγραμματισμού υπολογιστών, το μυαλό μου γυρίζει πίσω στο 1982, όταν ως πρωτοετής φοιτητής του Μαθηματικού Τμήματος στα Γιάννενα, άρχισα να "διδάσκομαι" προγραμματισμό.

Εγώ και οι συμφοιτητές μου δεν ξέραμε τότε τίποτα για τη "μηχανή". Όροι όπως Λειτουργικό Σύστημα, μνήμη, δίσκος κλπ μας ήταν άγνωστοι. Η πρώτη λέξη που μάθαμε ήταν FORTRAN και αρχίσαμε να διδασκόμαστε τις εντολές της γλώσσας. Φυσικά στον πίνακα. Φυσικά μακριά από τους υπολογιστές. Χρειάστηκε περίπου ένας μήνας για να πάμε για πρώτη φορά στο μοναδικό εργαστήριο του τμήματος μας. Η πρώτη μου επαφή με το "τέρας" περιγράφεται με 2 λέξεις: ΣΟΚ και ΔΕΟΣ. Κάθισα στο πρώτο ελεύθερο από τα 10 περίπου τερματικά Το ακαταλαβίστικο NOS με υποδέχτηκε. "Τι κάνουμε τώρα ρε παιδιά;", ρωτούσε ο ένας τον άλλο. Βοήθεια μηδέν. Μετά από πολλά ζόρια εκκινήσαμε τον φοβερό line editor. Παναγία βόηθα, μη κάνεις λάθος κάπου.

Τέλος πάντων, αφήνοντας πίσω την "προϊστορία" της Διδασκαλίας (χα χα) του Προγραμματισμού της οποίας ήμουν αυτόπτης μάρτυς και θύμα, έρχομαι στο θέμα. Μπήκα στο Αμφιθέατρο του Συνεδριακού Κέντρου, Παρασκευή 28 Μαρτίου μεσημέρι, με πολύ ενδιαφέρον, που το μοιραζόμουνα με μια παρέα φιλομαθών συναδέλφων. Πάντα με συγκινούσαν οι ερευνητικές προσπάθειες που στόχευαν στο να τραβήξουν το ενδιαφέρον των νεαρών μαθητών στο (τουλάχιστον) δύσβατο μονοπάτι της γνώσης του Προγραμματισμού.

Στην εν λόγω συνεδρία, παρουσιάστηκαν 5 εργασίες:

1) Αξιοποίηση του e-ECLiP στη διδασκαλία βασικών προγραμματιστικών δομών.

2) Υποστήριξη της μαθησιακής διαδικασίας σε εισαγωγικά μαθήματα Πληροφορικής μέσω του περιβάλλοντος SCALE.

3) Το πρόγραμμα "Διάγραμμα ροής" και η διδακτική του αξιοποίηση στη διδασκαλία του προγραμματισμού".

4) Περιβάλλοντα απτού προγραμματισμού. Επισκόπηση της παρούσας κατάστασης και ανοιχτά ερευνητικά ερωτήματα.

5) Οι κανόνες μισοψημένων παιχνιδιών ως πλαίσιο κατανόησης της δομής επιλογής.

Μια γενική παρατήρηση που θα είχα να κάνω, είναι ότι στις παρουσιάσεις των εργασιών 1, 2, 4, 5 υπήρχε το εξής βασικό πρόβλημα: Επειδή κανείς από μας δεν γνώριζε τα περιβάλλοντα που παρουσιάζονταν, δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε καλά το θέμα. Ίσως θα έπρεπε να αφιερώνονται λίγα λεπτά, για την παρουσίαση της χρήσης του περιβάλλοντος της κάθε εργασίας. Το ίδιο πρόβλημα θα ίσχυε και στην 3η εργασία, απλά έτυχε να είμαστε εξοικειωμένοι με το αντικείμενο.

Σχετικά με την 1η εργασία, το e-ECLiP είναι μια υλοποίηση του ECLiP (Exploratory + Collaborative Learning in Programming) στο περιβάλλον SCALE. Στο περιβάλλον αυτό οι ερευνητές δημιούργησαν ορισμένες δραστηριότητες και τις εφάρμοσαν σε μαθητές της Γ Γυμνασίου. Οι μαθητές είχαν χωριστεί σε 3 ομάδες. Η μια ομάδα χρησιμοποίησε το e-ECLiP, η δεύτερη το περιβάλλον προγραμματισμού Γλωσσομάθεια και η τρίτη διδάχτηκε στην τάξη με χρήση του κιμωλιοπίνακα, του χαρτιού και του μολυβιού. Τα συμπεράσματα της ερευνητικής ομάδας ήταν θετικά, και με βάση τα στατιστικά δεδομένα αλλά και από τα σχόλια και τις εντυπώσεις των μαθητών χρηστών.

Στη 2η εργασία παρουσιάστηκε το διαδικτυακό προσαρμοστικό περιβάλλον μάθησης SCALE (Supporting Collaboration and Adaptation in a Learning Environment). Με βάση αυτό οι ερευνητές δημιούργησαν εκπαιδευτικές δραστηριότητες τις οποίες εφάρμοσαν σε πρωτοετείς φοιτητές του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ. Η ερευνητική ομάδα είχε εκπονήσει δραστηριότητες τριών κατηγοριών: α) Δραστηριότητες Προαπαιτούμενης Γνώσης, β) Δραστηριότητες Μάθησης και γ) Δραστηριότητες Τελικής Αξιολόγησης. Το περιβάλλον SCALE παρέχει στους εκπαιδευόμενους άμεση ανατροφοδότηση. Τα πειραματικά αποτελέσματα έδειξαν ότι η ομάδα των φοιτητών που χρησιμοποίησε το SCALE εμφάνισε υψηλότερες επιδόσεις σε σχέση με την ομάδα των υπόλοιπων φοιτητών. Βέβαια δεν έγινε αναφορά για το κατά πόσο τα αποτελέσματα ήταν στατιστικά σημαντικά και δεν βρίσκονταν στα όρια του στατιστικού λάθους.

Η 3η εργασία ήταν η παρουσίαση του προγράμματος "Διάγραμμα Ροής". Πρόκειται για ένα προσωπικό δημιούργημα του συναδέλφου Αθανάσιου Βρακόπουλου από την Κατερίνη. Πολύ καλή δουλειά. Εύκολα εφαρμόσιμη και στην τάξη, αλλά και για τη δημιουργία ασκήσεων από συναδέλφους, ακόμα και για ατομική μάθηση από μαθητές. Το πρόγραμμα παρέχεται δωρεάν για όποιον ενδιαφέρεται να το χρησιμοποιήσει. Δίκαια καταχειροκροτήθηκε ο κος Βρακόπουλος. Το πρόγραμμα ήταν αρκετά απλό στη χρήση και ένα πολύ σημαντικό στοιχείο είναι η μετατροπή ενός διαγράμματος ροής σε ψευδοκώδικα και αντίστροφα, καθώς και η εξαγωγή ενός διαγράμματος ροής σε έναν επεξεργαστή κειμένου ή άλλο πρόγραμμα. Ένα σημείο που σχολιάστηκε πολύ με ερωτήσεις (λίγο καυστικές θα έλεγα) από το ακροατήριο είχε να κάνει με τα θετικά συμπεράσματα από τη χρήση του για τους μαθητές που ανακοίνωσε ο κος Βρακόπουλος. Ερωτήσεις του στιλ "από πού προκύπτουν αυτά τα συμπεράσματα; εσείς το λέτε αυτό, πως το διαπιστώσατε;". Όπως είχε γίνει φανερό και παραδέχτηκε ο ερευνητής δεν είχε γίνει κανενός είδους έρευνα. Ο άνθρωπος το έφτιαξε, το δοκιμάζει στην τάξη του το βελτιώνει και το παρουσίασε στο Συνέδριο. Η πρόταση του ήταν σαφής. Όποιος θέλει ας το πάρει και αν τον εξυπηρετεί να συνεχίσει να το χρησιμοποιεί, αλλιώς ας το απορρίψει. Προσωπικά εμένα μου φαίνεται καλό, αλλά μένει να φανεί αυτό και στην πράξη. Είδωμεν.

Η 4η εργασία αφορούσε στα περιβάλλοντα απτού προγραμματισμού κάνοντας μια επισκόπηση της παρούσας κατάστασης και θέτοντας ανοιχτά ερευνητικά ερωτήματα. Υπήρξε όμως μια πρωτοτυπία. Κανείς από τους ερευνητές που την εκπόνησαν δεν ήταν παρών για να την παρουσιάσει. Αυτό το άχαρο έργο ανέλαβε μια κυρία που βρισκόταν στο Συνέδριο. Η εν λόγω κυρία, όπως ήταν αναμενόμενο, απέτυχε να μεταφέρει στο ακροατήριο και το γράμμα και το πνεύμα της εργασίας. Επίσης, και πολύ καλά έκανε, αρνήθηκε να απαντήσει σε ερωτήσεις του ακροατηρίου. Χρειάζεται να αναφέρουμε κάτι περισσότερο;

Περνάμε στην 5η και τελευταία εργασία, με θέμα τους κανόνες μισοψημένων παιχνιδιών ως πλαίσιο κατανόησης και εφαρμογής της δομής επιλογής. Αν δεν καταλαβαίνετε και πολλά από τον τίτλο μην ανησυχείτε. Και εμείς που παρακολουθήσαμε την παρουσίαση δεν καταλάβαμε τι ήταν τα μισοψημένα παιχνίδια. Εκείνο που έμοιαζε σαν μισοψημένο ήταν οι οθόνες του περιβάλλοντος που μας έδειχνε στην γιγαντοοθόνη η ερευνήτρια. Για κάποιο λόγο που δεν καταλάβαμε οι οθόνες είχαν τεράστιες μαύρες σκιές (μισοψημένες), με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε. Έτσι, σε ρόλο αρχαιολόγου, η ερευνήτρια μας καθοδηγούσε "Να εδώ υπάρχει ένα αεροπλάνο… " κλπ. Ξεπερνώντας αυτό, η ερευνήτρια μας έδειξε τη LOGO-like γλώσσα στην οποία οι μαθητές θα έγραφαν τις απαραίτητες εντολές για τη χρήση του περιβάλλοντος. Δείτε μια εντολή που θα έγραφαν οι μαθητές:

if and(and(and(:a>40.73 :a<40.74)>and(:b>22.99 :b<23.1))>c<3001)>print("Ξέφυγες!) removeavatar("red)].

Φρίκη. Μισοψημένοι μαθητές ήρθαν στο μυαλό μου. Μια ολοφάνερη αντίθεση με την τάση των "διευκολυντικών" περιβαλλόντων εκμάθησης προγραμματισμού, που είναι η απόκρυψη εντός εισαγωγικών των δυσκολιών του προγραμματισμού.

Η γενική εικόνα που προέκυψε από την 1η Συνεδρία, ήταν ότι οι ερευνητικές προσπάθειες στο πεδίο της υποστήριξης της Διδασκαλίας του Προγραμματισμού, δεν μας άφησαν μεγάλες ελπίδες για το άμεσο μέλλον. Καλές οι προσπάθειες, όμως φάνηκε ότι μένουν ακόμα πολλά να γίνουν. Κλείνω με μια ευχή. Μακάρι η απόσταση, στο πεδίο αυτό, μεταξύ ας πούμε 2010 και 2008 να είναι μεγαλύτερη από την απόσταση 1982 και 2008.

Κυριακή 30 Μαρτίου 2008

Μη βαράτε παιδιά....


Το blog είναι πειραματικό και μη κουφαίνεστε με αυτά που βλέπετε. Πειράματα κάνουμε...

Πέμπτη 27 Μαρτίου 2008

Καλωσόρισμα

Το ιστολόγιο αυτό δημιουργήθηκε με αφορμή το σεμινάριο Επιμόρφωσης των Επιμορφωτών Πληροφορικής.

Καλωσορίζω όλους τους συναδέλφους!