Τετάρτη 9 Απριλίου 2008

Σχέδιο μαθήματος Γυμνασίου

Αντικείμενο Διδασκαλίας
Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: Λειτουργία – Πλεονεκτήματα – Μειονεκτήματα.

Βαθμίδα/Τάξη
Α’ Γυμνασίου.

Εκπαιδευτικές Ανάγκες
Από την εμπειρία έχει προκύψει, ότι οι μαθητές δεν γνωρίζουν να χρησιμοποιούν αποδοτικά τις δυνατότητες, που παρέχει το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και κυρίως δεν γνωρίζουν αρκετά καλά τα θέματα ασφάλειας και προφύλαξης, από κινδύνους που συνεπάγεται η χρήση του.

Γνωστικό Υπόβαθρο μαθητών
Οι μαθητές γνωρίζουν να χρησιμοποιούν το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο για την αποστολή και λήψη μηνυμάτων και ελάχιστοι γνωρίζουν να στέλνουν συνημμένα αρχεία.

Γενικός στόχος μαθήματος
Να μάθουν οι μαθητές να χρησιμοποιούν αποδοτικά και με ασφάλεια το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.

Ειδικοί στόχοι μαθήματος
Μετά από την ολοκλήρωση της διδασκαλίας, οι μαθητές θα μπορούν να
- μπορούν να περιγράφουν τον τρόπο λειτουργίας του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου,
- διακρίνουν τα είδη του,
- απαριθμούν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του,
- χρησιμοποιούν αποτελεσματικά και με ασφάλεια το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο,
- υιοθετούν το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ως ένα σύγχρονο μέσο επικοινωνίας.

Διδακτικές Τεχνικές/Προσεγγίσεις
Εισήγηση, Ερωταποκρίσεις, Άσκηση σε ομάδες, Συζήτηση.

Χρονοπρογραμματισμός Διδασκαλίας
Διάρκεια διδασκαλίας: 1 διδακτική ώρα (40-45 λεπτά).

- Προσανατολισμός του Μαθήματος: Εισήγηση, Ερωταποκρίσεις -Διάρκεια 5-10 λεπτά.

- Φάση 1η – Καθοδηγούμενη Ομαδική Πρακτική-Επεξεργασία: Ερωταποκρίσεις, Πρακτική Άσκηση σε ομάδες Εργασίας, Συζήτηση. – Διάρκεια 20 λεπτά.

- Φάση 2η – Διαλεκτική Επεξεργασία: Συζήτηση, Ερωταποκρίσεις Διάρκεια 10 λεπτά.
- Ανακεφαλαίωση & Ατομική Πρακτική-Εξάσκηση: Εισήγηση & Φύλλο Αξιολόγησης για το σπίτι – Διάρκεια 5 λεπτά.

Εποπτικά και Διδακτικά μέσα
Πίνακας, Βιντεοπροβολέας, Φύλλο Εργασίας & Φύλλο Αξιολόγησης που έχουν σχεδιαστεί από τον εκπαιδευτικό.

Διαδικασία & Πλαίσιο Χρησιμοποίησης των _Διδακτικών Τεχνικών/Προσεγγίσεων
(α) Προσανατολισμός του Μαθήματος
Στη φάση αυτή, με μια σύντομη εισήγηση γνωστοποιούμε στους μαθητές, το θέμα και τους στόχους του μαθήματος και με ερωτήσεις τους προσανατολίζουμε ως προς τα βασικά σημεία του μαθήματος.

(β) Φάση 1η – Καθοδηγούμενη Ομαδική Πρακτική-Επεξεργασία
Κατόπιν ρωτάμε τους μαθητές:" Έχετε αναρωτηθεί ποτέ πως λειτουργεί το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο;" Συζητώντας τις απαντήσεις τους, κάνουμε τις δικές μας επισημάνσεις, ως εναύσματα για να καθοδηγήσουμε τη σκέψη τους πάνω στο θέμα. Κατόπιν με το βιντεοπροβολέα προβάλουμε και συζητάμε μια παρουσίαση με τον τρόπο λειτουργίας του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που έχουμε ετοιμάσει.

Στη συνέχεια ζητάμε από τους μαθητές να χωριστούν σε ομάδες των τριών ατόμων και τους δίνουμε να επεξεργαστούν το παρακάτω φύλλο εργασίας.

Φύλλο Εργασίας
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ
1. Σας δίνονται οι παρακάτω διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου:
α) kapoios@yahoo.gr
b) kapoios@otenet.gr
Συζητείστε και γράψτε ποιες διαφορές και ποιες ομοιότητες έχουν οι παραπάνω διευθύνσεις. Προσπαθήστε να βρείτε πλεονεκτήματα της μιας έναντι της άλλης
………………………………………………………………………………………………………
2. Συζητείστε και γράψτε όσα πλεονεκτήματα νομίζετε ότι έχει το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο σε σχέση με το συμβατικό ταχυδρομείο.
………………………………………………………………………………………………………
3. Προσπαθήστε να βρείτε ποια μειονεκτήματα ή ενδεχόμενα προβλήματα σε σχέση με το συμβατικό ταχυδρομείο μπορεί να έχει η χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
………………………………………………………………………………………………………

(γ) Φάση 2η – Διαλεκτική Επεξεργασία
Στη φάση αυτή αποδελτιώνουμε τις απαντήσεις των ομάδων εργασίας και καταγράφουμε στον πίνακα τις προτάσεις των μαθητών. Μέσα από συζήτηση καταλήγουμε σε συμπεράσματα και διατυπώνουμε με πληρότητα τις απαντήσεις. Αν χρειαστεί με κατάλληλες ερωτήσεις, δίνουμε εναύσματα στα παιδιά να σκεφτούν και κάποια θέματα που δεν έχουν απαντήσει στο φύλλο εργασίας τους.

(δ) Ανακεφαλαίωση & Ατομική Πρακτική-Εξάσκηση
Ζητάμε από τους μαθητές να ανακεφαλαιώσουν τα βασικά σημεία του μαθήματος. Αν δεν υπάρχει αρκετός χρόνος, κάνουμε μόνοι μας την ανακεφαλαίωση με την τεχνική της εισήγησης.
Στη συνέχεια, δίνουμε στους μαθητές το παρακάτω φύλλο αξιολόγησης για επεξεργασία στο σπίτι και τους το εξηγούμε μέχρι να τελειώσει η διδακτική ώρα.

Φύλλο Αξιολόγησης
Σκεφτείτε τις προτάσεις που ακολουθούν και προσπαθήστε να δώσετε μια τεκμηριωμένη απάντηση για το αν συμφωνείτε ή όχι με αυτές. Μπορείτε, αφού εργαστείτε μόνοι σας, να συζητήσετε τις απαντήσεις σας με τους γονείς σας ή φίλους σας, μεγαλύτερα αδέλφια κλπ. Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την on line βοήθεια του παρόχου του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας.

1. Μπορώ να στείλω ένα επείγον μήνυμα με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, π.χ. ότι αύριο το πρωί στις 9 π.μ. θα γίνει μια συνάντηση στην οποία οπωσδήποτε πρέπει να είναι παρών.

2.Μπορώ να στείλω ένα video μεγέθους 120 ΜΒ με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.

3.Αφού έχω προγράμματα ασφαλείας στον υπολογιστή μου μπορώ να ανοίγω άφοβα οποιοδήποτε μήνυμα. Το πρόγραμμα ασφαλείας θα τον ανιχνεύσει και δεν κινδυνεύω.

4. Δεν θυμάμαι καλά την ηλεκτρονική διεύθυνση κάποιου και στέλνω το μήνυμα με τη λάθος διεύθυνση. Μάλλον θα φτάσει στον παραλήπτη.

Δεν υπάρχουν σχόλια: