Τετάρτη 9 Απριλίου 2008

Σχέδιο μαθήματος Λυκείου

Σχέδιο Διδασκαλίας Λυκείου
Αντικείμενο Διδασκαλίας
Εντολή επανάληψης ΓΙΑ.

Βαθμίδα/Τάξη
Γ’ Λυκείου τεχνολογική κατεύθυνση.

Εκπαιδευτικές Ανάγκες
Στα πλαίσια του μαθήματος, οι μαθητές οφείλουν να έχουν κατανοήσει σε βάθος την έννοια της δομής επανάληψης, και να χρησιμοποιούν αποτελεσματικά τις σχετικές εντολές. Από την εμπειρία έχει προκύψει, ότι οι μαθητές παρότι χρησιμοποιούν ευρέως την εντολή ΓΙΑ, δεν κατανοούν το μηχανισμό της λειτουργίας της και επίσης δυσκολεύονται στην σχεδίαση του διαγράμματος ροής της.

Γνωστικό Υπόβαθρο μαθητών
Οι μαθητές
- γνωρίζουν να αποτιμούν μια συνθήκη.
- έχουν κατανοήσει ότι η λήψη απόφασης στον υπολογιστή γίνεται μέσω συγκρίσεων.
- γνωρίζουν τα σύμβολα του διαγράμματος ροής.
- μπορούν να χρησιμοποιούν τη δομή ακολουθίας και τη δομή επιλογής για την επίλυση προβλημάτων.

Γενικός στόχος μαθήματος
Να μάθουν οι μαθητές να χρησιμοποιούν αποδοτικά την εντολή επανάληψης ΓΙΑ.

Ειδικοί στόχοι μαθήματος
Μετά από την ολοκλήρωση της διδασκαλίας, οι μαθητές θα μπορούν να
- να λύνουν προβλήματα χρησιμοποιώντας την εντολή ΓΙΑ,
- να κατανοούν το μηχανισμό λειτουργίας της ΓΙΑ,

Διδακτικές Τεχνικές/Προσεγγίσεις
Εισήγηση, Ερωταποκρίσεις, Άσκηση σε ομάδες, Συζήτηση.

Χρονοπρογραμματισμός Διδασκαλίας
Διάρκεια διδασκαλίας: 1 διδακτική ώρα (40-45 λεπτά).

- Προσανατολισμός του Μαθήματος: Εισήγηση, Ερωταποκρίσεις - Διάρκεια 5-10 λεπτά.

- Φάση 1η – Καθοδηγούμενη Ομαδική Πρακτική-Επεξεργασία: Ερωταποκρίσεις, Πρακτική Άσκηση σε ομάδες Εργασίας, Συζήτηση. – Διάρκεια 20 λεπτά.

- Φάση 2η – Διαλεκτική Επεξεργασία: Συζήτηση, Ερωταποκρίσεις Διάρκεια 10 λεπτά.
- Ανακεφαλαίωση & Ατομική Πρακτική-Εξάσκηση: Εισήγηση & Φύλλο Αξιολόγησης για το σπίτι – Διάρκεια 5 λεπτά.

Εποπτικά και Διδακτικά μέσα
Πίνακας, Φύλλο Εργασίας & Φύλλο Αξιολόγησης που έχουν σχεδιαστεί από τον εκπαιδευτικό.

Διαδικασία & Πλαίσιο Χρησιμοποίησης των Διδακτικών Τεχνικών/Προσεγγίσεων
(α) Προσανατολισμός του Μαθήματος
Στη φάση αυτή, καλούμε τους μαθητές, με βάση τις προηγούμενες γνώσεις τους, να γράψουν έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει 100 φορές τη λέξη "ΚΑΛΗΜΕΡΑ". Οι μαθητές απαντούν ότι πρέπει να γράψουμε 100 φορές την εντολή Εμφάνισε "ΚΑΛΗΜΕΡΑ". Χρησιμοποιώντας την τεχνική της εισήγησης τους παρουσιάζουμε την εντολή ΓΙΑ στην απλή μορφή της (χωρίς το βήμα), δίνοντας έμφαση στο ρόλο του μετρητή, αλλά χωρίς να εμβαθύνουμε στο μηχανισμό λειτουργίας της εντολής.

(β) Φάση 1η – Καθοδηγούμενη Ομαδική Πρακτική-Επεξεργασία

Στη συνέχεια ζητάμε από τους μαθητές να χωριστούν σε ομάδες των τριών ατόμων και τους δίνουμε να επεξεργαστούν το παρακάτω φύλλο εργασίας. Τους εξηγούμε ότι η αποδελτίωση του φύλλου εργασίας θα γίνεται κατά ερώτηση και όχι συνολικά. Έτσι κατά την επεξεργασία της 2ης ερώτησης τους παρουσιάζουμε τον όρο βήμα.

Φύλλο Εργασίας
ΕΝΤΟΛΗ ΓΙΑ

1. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τους ακέραιους από 1 μέχρι και 100.
……………………………………………………………………………………………………..
2. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τους άρτιους ακέραιους από 1 μέχρι και 100.
……………………………………………………………………………………………………..
3. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τους περιττούς ακέραιους από 1 μέχρι και 100.
………………………………………………………………………………………………………
4. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τους ακέραιους από 1 μέχρι και 100, αλλά με αντίστροφη σειρά.
………………………………………………………………………………………………………

(γ) Φάση 2η – Διαλεκτική Επεξεργασία
Στη φάση αυτή προσπαθούμε να εξηγήσουμε το μηχανισμό λειτουργίας της εντολής ΓΙΑ.
Γράφουμε στον πίνακα ή προβάλουμε σε διαφάνεια τον εξής αλγόριθμο:
Αλγόριθμος Μάντεψε
Για i από 1 μέχρι 10 με_βήμα 3
Εμφάνισε "Μάντεψε αν μπορείς"
Τέλος_επανάληψης
Εμφάνισε i
Τέλος Μάντεψε

Σχεδιάζουμε στον πίνακα, ένα πίνακα τιμών των μεταβλητών και με τη βοήθεια του, εξηγούμε τον μηχανισμό λειτουργίας της ΓΙΑ.

(δ) Ανακεφαλαίωση & Ατομική Πρακτική-Εξάσκηση
Ζητάμε από τους μαθητές να ανακεφαλαιώσουν τα βασικά σημεία του μαθήματος. Αν δεν υπάρχει αρκετός χρόνος, κάνουμε μόνοι μας την ανακεφαλαίωση με την τεχνική της εισήγησης.
Στη συνέχεια, δίνουμε στους μαθητές το παρακάτω φύλλο αξιολόγησης για επεξεργασία στο σπίτι και τους το εξηγούμε μέχρι να τελειώσει η διδακτική ώρα.

Φύλλο Αξιολόγησης
Στις ασκήσεις 1 έως 4, να γράψετε και τη συνθήκη που "κρύβει" η εντολή ΓΙΑ και την τιμή του μετρητή, με την οποία ο αλγόριθμος βγαίνει από το βρόχο της ΓΙΑ.

1. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τα πολλαπλάσια του 3 από 1 μέχρι και 1000.
2. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τα πολλαπλάσια του 7 από 1 μέχρι 1 μέχρι και 500.
3. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τα πολλαπλάσια του 7 από 1 μέχρι 100,
αλλά με αντίστροφη σειρά.
4. Να γράψετε έναν αλγόριθμο ο οποίος να εμφανίζει τα πολλαπλάσια του 4 από 1 μέχρι και 100, αλλά με αντίστροφη σειρά.
5. Τι θα εμφανίσει ο παρακάτω αλγόριθμος;
Αλγόριθμος Α_5
Για κ από 3 μέχρι 18 με_βήμα 5
Εμφάνισε κ
Τέλος_επανάληψης
Τέλος Α_5
6. Να συμπληρώσετε τον παρακάτω αλγόριθμο, έτσι ώστε να εμφανίζει τους αριθμούς 50, 46, 42, 38, 34, …,10, 6, 2
Αλγόριθμος Α_6
Για μ από …….. μέχρι …….. με_βήμα ……..
Εμφάνισε ……..
Τέλος_επανάληψης
Τέλος Α_5

Δεν υπάρχουν σχόλια: